Strona główna
W górę

 

 

 
        

sikory , kowalik , pełzacze sikory dzięcioły , krętogłów , szpak , muchołówka żałobna , kowalik , etc pliszki , kopciuszek , etc

BUDKI LĘGOWE

Budki lęgowe typu Berlepsch'a [drążone] mocowane są do pnia drzewa taśmą z klamerką. W celu unieruchomienia budki i przeciwdziałania odchylaniu zastosowano w dolnej jej części metalowy stabilizator. Czyszczenie budki umożliwia uchylny daszek.

Parę słów o mieszkańcach budek lęgowych

Gatunki ptaków, które zakładają gniazda w budkach lęgowych są ściśle określone. Najczęstszymi mieszkańcami są: sikory (modra i bogatka), mazurki, wróble, szpaki i kowaliki. Kupując budkę z zamiarem wywieszenia jej, dobrze jest zaobserwować wcześniej, jakie gatunki ptaków są wokół nas i odpowiednio do tej obserwacji dokonać wyboru typu budki (a1, a, b, lub p).

Wywieszanie budek lęgowych

Najodpowiedniejszą porą na wywieszenie budek lęgowych jest późna jesień a ostatecznym terminem luty lub połowa marca (zależnie od pogody). Budki wywieszane jesienią służą ptakom za miejsca noclegowe. Jeżeli w pobliżu wykładamy karmę, to z pewnością ten rejon będzie uznany przez ptaki jako odpowiedni do założenia gniazda. Dobrze zawieszona budka powinna być usytuowana pionowo lub lekko pochylona ku przodowi, skierowana otworem wlotowym na wschód lub południowy wschód. Wskazane jest lekkie zacienienie zapobiegające przegrzaniu gniazda w dni słoneczne. Należy też zwrócić uwagę, by drzewo, na którym zawieszamy budkę nie miało w jej pobliżu gałęzi umożliwiających łatwy dostęp drapieżnikom. Wystarczająca wysokość zawieszenia budki to około 4m, od ziemi. Nie wolno zawieszać budek nad ciągami komunikacyjnymi, by ewentualne oderwanie się budki od pnia nie mogło powodować zagrożenia dla osób znajdujących się w pobliżu.

Zasiedlanie

Budki zasiedlane są w 60%-70%, czyli nie każda budka znajduje swego lokatora przyczyny tego mogą być różne.
1. Nieodpowiednie środowisko do założenia gniazda;
- brak pokarmu
- nadmiar drapieżników
- nadmierny ruch ludzi
2. Złe usytuowanie budki na pniu
3. Wywieszenie budki w nieodpowiedniej porze roku.

Czyszczenie

Późną jesienią budki powinny być opróżniane ze starych gniazd. W związku z tym, iż w gniazdach ptasich gromadzi się wiele stawonogów, zachęcamy Państwa raczej do wymiany budek na nowe. Budki produkowane w naszej firmie są bezpieczne dla drzew, bo wiesza się je bez użycia gwoździ. Wykonane są z naturalnego drewna, dzięki czemu wtapiają się w otoczenie. Są chętnie zasiedlane przez ptaki. W przypadku braku zasiedlenia możliwe jest przenoszenie ich w inne miejsca. Wyeksploatowane budki podlegają biodegradacji bez szkody dla środowiska.

 

Strona główna • W górę Ostatnia modyfikacja: 17 kwietnia 2012