Strona główna
W górę

 

 

 

 
pliszki, kopciuszek, etc. sikory pełzacze nietoperze dzięcioły, krętogłów, muchołówka żałobna, szpak, kowalik, etc. sikory, kowalik, pełzacz dudek, krętogłów, dzięcioły

 

SKRZYNKI LĘGOWE

Skrzynki lęgowe wg wzoru prof. Sokołowskiego są wyposażone w drewniany wieszak, który umożliwia mocowanie na pniu drzewa oraz posiadają ruchomą przednią ściankę, która umożliwia czyszczenie wnętrza. Ptaki zasiedlające skrzynki i budki lęgowe nazywane są potocznie dziuplakami. W Polsce należy do nich ponad dwadzieścia gatunków.

Wobec utrzymującego się od wielu lat dużego zapotrzebowania na drewno, w naszych lasach zachowuje się coraz mniej drzew "dziuplastych"- czyli takich, w których dzięcioły wykuły dziuple. Dzięcioły wykuwają dziuple w drzewach chorych zaatakowanych przez grzyby lub owady. W lasach produkcyjnych leśnicy eliminują takie drzewa podczas okresowych trzebieży. Do grupy dziuplaków prócz dzięciołów, które samodzielnie wykuwają dziuple, należy bardzo liczna gromada ptaków korzystających z dziupli opuszczonych przez dzięcioły. Chętnie też zajmują budki lęgowe specjalnego typu wywieszane przez osoby zainteresowane udzielaniem pomocy ptakom.

Strona główna • W górę Ostatnia modyfikacja: 17 kwietnia 2012